Štitasta žlezda je smeštena u prednjem delu vrata koja proizvodi hormone veoma važne za normalno odvijanje različith procesa u organizmu. Tireoidni hormoni utiču na proizvodnju energije i toplote, pomažu održavanju funkcije mišića, srca, mozga i ostalih organa.

Karcinom štitaste žlezde nastaje nekontrolisanom deobom njenih ćelija. Postoji nekoliko vrsti karcinoma štitaste žlezde: papilarni, folikularni, medularni i anaplastični. Mogućnost tretmana i prognoza oboljenja u velikoj meri zavisi od tipa karcinoma.

Čvorić u tkivu štitaste žlezde različite veličine koji se može napipati u najvećem broju slučajeva je benigne prirode. Manji čvorići uglavnom nisu vidljivi golim okom, dok ne narastu do većih dimenzija. Čvorići se mogu primetiti ultrazvučnim, CT pregledom ili nekom drugom vizualizacionim metodom. Kod prisustva čvorića benigne prirode koji ne daju nikakve simptome, lekar može preporučiti povremeno praćenje stanja, kako bi se po potrebi sproveo neki oblik tretmana ovog problema.

Znaci na koje treba obratiti pažnju

  • Čvorići na vratu koji rastu, posebno ukoliko se primeti brže povećanje njihove dimenzije trebalo bi ispitati.
  • Pojava bola u prednjem delu vrata, u predelu štitaste žlezde koji se može širiti prema ušima.
  • Hronična promuklost i kašalj, bez nekog drugog očiglednog uzroka.
  • Problemi sa udisanjem ili gutanjem

Postojanje ovih tegoba ne znači sigurno prisustvo malignog procesa, ali svakako ukazuje na potrebu da se ispita njihova priroda i uzrok nastanka.

U zavisnosti od prisutnih tegoba i njihove izraženosti, lekar će odrediti koje analize i preglede je potrebno uraditi u cilju postavljanja dijagnoze i na osnovu rezultata preporučiti odgovarajući tretman.