Kolonoskopija predstavlja dijagnostičku proceduru u toku koje se pregleda unutrašnjost debelog creva i rektuma. Procedura podrazumeva upotrebu endoskopa kojim se ulazi u šupljinu creva radi ispitivanja.

Kolonoskopija je veoma dragocena dijagnostička metoda koja omogućava posmatranje izgleda sluzokože i uzimanje uzoraka za analizu, ukoliko se pregledom uoče neke patološke promene.

Kada se osoba upućuje na kolonoskopiju?

Digestivni problemi koji dugo traju, a praćeni su simptomima poput promene u ritmu pražnjenja creva (smenjivanje perioda dijareje i opstipacije) ili krvarenjem mogu da budu razlog za upućivanje osobe na kolonoskopski pregled.

Lekar može da preporuči kolonoskopski pregled npr. kod osoba starijih od 45 godina sa porodičnom predispozicijom za malignitet (prisutan karcinom kod bližih srodnika). Ukoliko se radi o osobi koja je već imala neki oblik karcinoma, kontrolni kolonoskopski pregledi se rade češće, u sklopu praćenja toka lečenja.

Ukoliko se u toku kolonoskopskog pregleda pronađu polipi, nekada se oni odmah uklanjaju, a nekada se redovnim kontrolnim pregledima prati njihovo napredovanje i po potrebi naknadno vrši uklanjanje.

Da bi se kolonoskopija izvela, potrebna je odgovarajuća priprema. Ordinacija u kojoj se kolonoskopija izvodi obezbeđuje sve potrebne specifične informacije o načinu ishrane u danima koji prethode intervenciji, kao i o potrebnim postupcima dan ranije i na dan izvođenja intervencije.