tumor-markeriU kliničkoj praksi tumor markeri se najviše koriste za procenu uspešnosti terapije pojedinih tumora i za rano otkrivanje recidiva (povratka) bolesti. Pad nivoa tumor markera tokom lečenja, odnosno neposredno nakon završenog lečenja tumora ukazuje na povoljan odgovor tumora na terapiju. Međutim,održavanje visoke vrednosti tumor markera uprkos lečenju ili čak njegov dalji rast, znak su nedelotvornosti terapije.
Uspešno lečenje– može se reći da je lečenje uspešno kada je nakon sprovedene terapije tumora nivo tumor markera pao na normalnu vrednost. To nam govori da je tumorska masa maksimalno smanjena ili čak potpuno uklonjena.
Delimično uspešno lečenje– je ono kod koga je nakon sprovedene terapije došlo do značajnijeg pada nivoa tumor markera, ali je on još uvek iznad normalnih vrednosti. Ovakav nalaz nam govori da primarni tumor nije u celosti odstranjen ili da postoji neka dodatna lokalizacija tumora ili da su prisutne metastaze.
Neuspešno lečenje– je ono kod koga je uprkos sprovedenoj terapiji tumora vrednost tumor markera ostala napromenjena ili je eventualno još i porasla.
Povratak bolesti (remisija)– ponovni porast nivoa tumor markera koji se nakon primarnog lečenja bio spustio na normalu.
Tumor markeri takođe predstavljaju veliku pomoć u postavljanju tačne dijagnoze, pri čemu njihova uloga leži u pravilnom usmerevanju dijagnostičkih procedura, čime je moguće značajnije skratiti vreme potrebno za postavljanje konačne dijagnoze. To je u slučaju malignih oboljenja od neizmerne koristi.
Noviji tumor markeri pokazuju ujedno i preduslov delovanja pojedinih antitumorskih lekova. Konačno, neki tumor markeri vrlo dobro govore o proširenosti tumora i njegovoj agresivnosti. Time nam daju mogućnost preciznijeg određivanja stadijuma maligne bolesti, kao i njenu prognozu.